Kamu İşveren Heyeti ve Memur-Sen Konfederasyonu arasında yürütülen 3.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri Memur-Sen’in elde ettiği kazanımlarla sonuçlandı.

2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri mutabakatla sonuçlandı ve bağıtlandı.

Kamu İşveren Heyeti’ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti’ne ise Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başkanlık ettiği görüşmelerde varılan uzlaşma, Bakan Çelik tarafından açıklandı.

Genel Başkanımız Günay Kaya, Genel Başkan Vekilimiz Sabri Kızılkaya ile Genel Başkan Yardımcılarımız Fatih Doğan, Hüseyin Öztürk, Şahin Değirmen, Nail Süngü ve İbrahim Ethem Gürsoy’un da yer aldığı imza töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu İşveren heyeti ile kamu çalışanları arasında gerçekleştirilen 2016-2017 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme görüşmelerinin mutabakatla tamamlandığını söyledi.

2016 YILI İÇİN YÜZDE 6+5, 2017 YILI İÇİN YÜZDE 3+4

Bakan Çelik memur maaşlarına, 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 5, 2017 yılının ise ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 4 zam yapılacağını, enflasyon farkının oluşması halinde de enflasyon farkı ödeneceğini söyledi.

“MUTLU EDECEK KAZANIMLAR ELDE ETTİK”

İmza töreni sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 27. Temmuz’da sundukları tekliflerle, 3 Ağustos müzakerelerine başlanan 3. Dönem Toplu Sözleşme sürecini, kamu görevlilerini mutlu edecek kazanımlarla tamamladıklarını vurguladı.

 2016 İÇİN 6+5, 2017 İÇİN DE 3+4

“2016 için 6+5, 2017 için 3+4 zam oranları, enflasyonun kamu görevlilerini değil, kamu görevlilerinin enflasyonu rahat bir şekilde ezmesini sağlamıştır” diyen Yalçın, “3. Dönem Toplu Sözleşmesi, kamu görevlilerine, ailelerine ve milletimize hayırlı ve bereketli olsun. Bu toplu sözleşmenin önemli bir başka yönü, ilk gün 3 kazanımla başlaması ve son gün “mali ve sosyal kazanım paketi” olarak sonuçlanmasıdır” şeklinde konuştu.

KAPSAMLI ve BOL KAZANIMLI BİR TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ OLDU

Türkiye’nin uzlaşmaya en çok ihtiyacı olduğu dönemde, tekliflerin kazanıma dönüştürecek olan Toplu Sözleşme’ye imza atmalarını en büyük sosyal kazanım olduğunu dile getiren Yalçın, “Bu Toplu Sözleşme, bütçe disiplinini, enflasyon tahminlerini, Merkez Bankası verilerini, Orta Vadeli Mali Plan’da öngörülen memur maaş zammı tahminlerini ezip geçmiştir. Sermayeye, ‘ekonomik teşvik paketleri’ verildi, bu Toplu Sözleşme’de kamu görevlilerine yönelik ‘sosyal teşvik paketi’ olmalı demiştik. İmzaladığımız Toplu Sözleşme’yle, kamu görevlilerine yönelik kapsamlı ve bol kazanımlı ‘sosyal teşvik paketi’ hedefimize ulaşılmıştır” ifadelerini kullandı.

EMEKLİLERE YÖNELİK ÖZEL PARAGRAF AÇILDI

Bu Toplu Sözleşme’de kamu görevlisi emeklilerine yönelik özel bir paragraf açıldığını ifade eden Yalçın, emekli kamu görevlilerinin maaşlarına, oransal zamma ilave 100 TL zam yapıldığını açıklayarak, “Bu zammın kaynağını oluşturan Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranlarında artış, emekli maaşı yanında emekli ikramiyelerinde de hatırı sayılır düzeyde artış oluşturacaktır. Kamu görevlilerinin büyük bölümünün beklentisi olan 3600 ek göstergeyle elde edilebilecek ilave artış, bu kazanımla hayata geçirilmiştir” diye konuştu.

BÜYÜK KAZANIMLAR ELDE ETTİK

Genel Toplu Sözleşme’yle elde edilen mali, sosyal ve özlük haklarının sayısı, geçen döneme göre yüzde 100’e yakın arttığını aktararak sözlerini sürdüren Yalçın, elde edilen büyük kazanımların Memur-Sen’in, örgütlülüğünün ve  kararlılığının eseri olduğunu sözlerine ekledi. Yalçın, “Toplu Sözleşme’nin ilk gününe “hizmet kolunun öneminin artması” kazanımıyla yol almaya başlamıştık. Bu toplu sözleşme; içeriğinde en fazla kazanım yer alan hizmet kolu toplu sözleşmelerinin imzalandığı toplu sözleşme süreci olmuştur. Bütün hizmet kollarında ilk defa toplu sözleşme imzalanması yönüyle de, bu Toplu Sözleşme dönemi bir ilk olmuştur” dedi.

 İŞTE TARIM-ORMANCILIK HİZMET KOLU KAZANIMLARIMIZ

-  GTHB’DE ÜRETİMİ TEŞVİK PRİMİ İLE EK ÖDEME MAHSUPLAŞMASINDAKİ VERGİ MAĞDURİYETİNİ GİDERDİK

-  ESK, TMO VE TİGEM’DE GÖREV YAPAN MÜHENDİSLERİN VE VETERİNER HEKİMLERİN EK ÖDEMELERİNİ 12 PUAN (90 TL) ARTIRDIK

-  ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEKİ YANGIN FAZLA MESAİ SAATİNİ YÜZDE 33 ARTIRARAK 60 SAATTEN 80 SAATE ÇIKARDIK

-  GTHB’DE ÜRETİMİ TEŞVİK PRİMİ HESAPLAMALARINDA KULLANILAN YILLIK İZİN SÜRELERİNİN DÜŞÜLMEMESİNİ SAĞLADIK

-  LİSANS TAMAMLAMADA ÇSGB, YÖK VE YETKİLİ SENDİKACA ORTAK ÇALIŞMA BAŞLATILMASI KARARI ALDIRDIK

-  GTHB’YE DOĞRUDAN BAĞLI KURUMLARDAKİ DİĞER SAĞLIK HİZMETLERİ ÇALIŞANLARININ ÖZEL HİZMET TAZMİNATLARININ ORTALAMA 10 PUAN (80 TL) ARTIRILMASINI SAĞLADIK

-  ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE EDEN PERSONELE KORUYUCU GİYİM VE DONANIM MALZEMESİ VERİLMESİNİ SAĞLADIK

- 4/C’LİLER İÇİN YANGIN FAZLA MESAİ ÜCRETİ ALDIK

- KİT ÇALIŞANLARININ YILLIK İZİNLERİNİ BİR SONRAKİ YILA DEVREDEBİLMELERİNİ SAĞLADIK

- OGM HAVA ARAÇLARINDA GÖREVLİ PERSONELE YANGIN TAZMİNATI VERİLMESİNİ SAĞLADIK

-   ZEHİRLİ, GAZLI VE RADYASYONLU ORTAMLARDA ÇALIŞAN PERSONELE KORUYUCU GIDA YARDIMI ALDIK

-  OGM ORMAN KADASTRO HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN PERSONELE KADASTRO TAZMİNATI ALDIK

-  GTHB’DE ÜRETİMİ TEŞVİK PİRİMİ ALAN PERSONELE “EK ÖDEME ALMA” ŞARTI İLE ÜTP’DEN FERAGAT HAKKI GETİRDİK

-  ORMAN MUHAFAZA MEMURLARININ ÖZEL HİZMET TAZMİNATLARININ AYLIK 5 PUAN (40 TL) ARTIRILMASINI SAĞLADIK

-  TKDK PERSONELİNİN KADROYA GEÇİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA KOMİSYONU KURULMASI KARARI ALDIRDIK

-  TMO VE TİGEM PERSONELİNİN ÜRETİMİ TEŞVİK PİRİMİ ALMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPILMASI KARARI ALDIRDIK

-  ORMAN MUHAFAZA MEMURLARININ BELEDİYELERCE İŞLETİLEN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDAN ÜCRETSİZ FAYDALANMASINI SAĞLADIK

KAMU GÖREVLİLERİNİN GENELE İLİŞKİN KAZANIMLARIMIZ İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ